108/​96

Alfred Jensen (f. Randers 1859, d. Hamborg 1935)

“Hafen von Kiel”. Flådebesøg under Sejlregattaen 1891 med livlig trafik i havnen, i baggrunden Kielersloss og Sct. Nicolai kirken. Sign. Alfred Jensen, 1891, Hamburg, Hafen von Kiel. Olie på lærred. 76×109.

Behov for overfladerensning.

Ældre malerier, 31. oktober 2006

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK