Anders Pehrson, m.fl.
“Bumling”. Pendel af hvidlakeret metal. Udført hos Ateljé Lyktan. Diam. 25. “Mandarin”. Pendel af opalglas. Udført hos Royal Copenhagen for Holmegaard. H. 15. Diam. 19. “Apotekerlampe”. Bordlampe af opalglas. Udført hos Royal Copenhagen for Holmegaard. H. inkl. skærmholder 47. “Værkstedspendel”. To brune pendler af emaljeret metal. Udført hos Louis Poulsen. H. 23. Diam. 35. (5)
Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. “Værkstedpendler” med rustpletter. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 11. februar 2014