2138/572
Sven Brasch (f. Borup, Sjælland 1886, d. Glostrup 1970)
“Panthea”, ca 1917. Usign. Litografisk plakat i farver. Trykt hos Akst L. Ihrich. København. Bladstørrelse 86×62.
Original stand. Folder i papiret - særligt langs midten samt i hjørnerne - samt mindre håndterings- og slidtagmærker. Papiret er let gulnet. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag