Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993)
“Forureningsdjævelen”, 1972. Sign. Heerup. Litografi i farver. Oplag 1200 ekspl. Trykt hos Sandberg. Udgivet af Galleri Moestrup. Bladstørrelse 46×62.
Litteratur: Moestrup nr. 230.
Lette håndteringspor, en lille rød farveplet fra trykningen n. venstre hjørne - aldrig indrammet
Kunst, antikviteter & design, 6. august 2020