1513/652
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
“Salto”. Stel af blanc de chine. Udført og stemplet hos Den Kongelige Porcelænsfabrik. (38)
Bestående af: 15 sidetallerkner diam. 17,2., 15 thekopper med tilhørende underkopper, 3 cirkulære serveringsfade diam. 25., 1 thekande, 1 flødekande, 1 sukkerskål, 1 stor saltbøsse, 1 lille saltbøsse.
Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 24. marts 2015
Vurdering
Hammerslag
32 bud