2142/144
Japansk husalter af udskåret ben og træ for gudinden Kannon. Taisho 1912–1926 eller senere. H. 18.
Træ med mindre tørhedsrevner. Spor af lim. Fremstår med alminlig alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag