2142/695
Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)
Punchske af sølv med let hamret overflade. Rigt smedet med stiliseret ornamentik. Laffets inderside forgyldt. Udført og stemplet hos Evald Nielsen anno 1924. Vægt 532 g. L. 51,7.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Slitage i dele forgyldning - fortinsvis langs kant. Laf med en mindre bule.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
29 bud