2417/527
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Et sæt på 10 stole med stel af patineret eg, betrukket i sæder med stribet uld. Model CH 29. Formgivet 1952. Udført og mærket hos Carl Hansen & Søn. (10)
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 7, juli 1952.
Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen. “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 166.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Alle stole med porøs skum. En stol med brud på kopstykke.
Vurdering
Hammerslag