2013/36
Ølglas af klart glas, graveret med kronet monogram. Norge eller Tyskland. 18. årh. H. 8,4. Diam. 7,4.
Litteratur: Arnstein Berntsen: “En samling norsk glas.” Lavere version afbildet planche 29, nr. 403.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. marts 2020
Vurdering
Hammerslag