1831/​1564

Alter af udskåret og bemalet træ i rødt, grønt, sort og med gennembrudte sider sammenklappeligt, samt siddende Daoist, Sun Simiao medicin gud af bemalet og forgyldt træ. 18.-19. årh. Alter. H. 37 cm. B. 32 cm. Dybde. 28 cm. Figur H. 28 cm.

afskalninger på figuren og revnet

Varia, 2. august 2018

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag