1515/805
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AT 304”. Spisebord med plade og endeklapper af teak, stel af eg med sabelkrydsben og rund messingbøjle. Udført og stemplet hos Andreas Tuck, Odense. H. 72. L. 128./238. B. 86.
Præsenteret på Købestævnet i Fredericia 1950.
Litteratur: “Bygge og Bo”. Hefte 2–3 1950, side 8 og 62.
Fremstår med brugspatina, herunder ridser, mærker, pletter og skjolder.
Moderne kunst og design, 7. april 2015
Vurdering
Hammerslag
19 bud