825/​28

Anna Ancher (f. Skagen 1859, d. sst. 1935)

Erhvervet af Statens Museum for Kunst i november 2011.

“Fru Brøndum i den blå stue”. Sign. A. Ancher 1909. Olie på lærred. 37×57.

Udstillet: Herning Kongrescenter, “Skagen i Herning”, 2002. Arken, “Skagensmalerne - i nyt lys”, 2008 nr. 9. Arken, “Anna Ancher”, 2011 nr. 88. På begge Arken-udstillinger bar værket titlen: “Fru Brødum skriver”, omend det nærmere ser ud, som om Anna Anchers gamle moder læser.

Anna Ancher nærede en stor ømhed for sin mor, Ane Hedvig Brøndum, hvilket fornemmes i portrætterne af hende. Her har Anna Ancher gengivet moderen læsende ved vinduet i den blå stue. Hun er støttet i ryggen af en stor hvid pude, der står som en kontrast til hendes sorte kappe.

Sollyset fra vinduet oplyser væggenes store farveflader i kraftig blå, rød, gul og grøn. Anna Anchers evne til at indfange det impressionistiske lys og skabe koloristiske mesterværker er tydelig i billedet her.

Udvalgt kunst, 28. november 2011

Vur­dering

500.000 DKK

Hammerslag

500.000 DKK