2115/​739

Dansk møbeldesign

Overpolstret sofa med ben af bejdset bøg, betrukket med gråt uld. 1930–40'erne. L. 165.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med pletter.

Moderne kunst og design, 13. april 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag