Niels Simonsen (f. København 1807, d. Frederiksberg 1885)
Kaukasisk kriger til hest på højsletten. Sign. N. S. Olie på lærred. 32×30.
Proveniens: Antikvitetshandler Steen Strømberg (1947–2014).
Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 25.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 27. november. Kontakt venligst Bruun Rasmussen herom via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1013.
Asiatisk og islamisk kunst, 2. december 2020