Louis Dejean (f. Paris 1872, d. sst. 1953)
Siddende ung kvinde. Sign. Louis Dejean samt stemplet F. Barebedienne Fondeur, Paris. Skulptur af patineret bronze. H. 58, L. 40.
Proveniens: Privat amerikansk samling. Siden nedarvet gennem familien.
Louis Dejeans figurer indskriver sig i en klassisk fransk tradition. Blandt hans væsentligste værker tæller “Muse alongée” placeret ved ved Palais de Tokyos centrale bassin. Denne opgave cementerede Dejeans ry i tiden, som en af Rodins vigtigste elever.
Moderne malerier & grafik, 8. juni 2016