2142/800
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Charlottenborg”. Pendel med skærme af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 65.
Alders- og brugspatina, herunder ridser og mærker. Bundplade og skrue medfølger. Møtrik mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
17 bud