2434/​509

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Bamsestol”. Øreklapstol med ben og negle af eg, betrukket med lyst uld. Model AP 19. Tegnet 1951. Udført hos AP-Stolen, København.

Præsenteret på udstillingen “Tidens Møbler” i Forum 1952.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 4, april 1952, s. 62 og i nr. 6, juni 1952, på annoncesider.

Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, s. 70.

Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 164.

Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 329.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds og huller.

I Aarhus
Vur­dering

60.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?