2422/71
Stort fransk senempire kaminur af forgyldt bronze, urgus med stående kvindelig figur i klassiske gevandter, timekrans af hvid emalje med sorte romertal. Ca. 1830. H. 51. B. 36. D. 11.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. maj 2024
Vurdering
Hammerslag