2420/907
Poul M. Volther (f. 1923, d. 2001)
Daybed af eg med justérbar opklappelig ryg med tremmer af bøg. Løse dybhæftede hynder i sæde og ryg betrukket lyst uld. Model 200. Udført hos L. Chr. Larsen & Søn for Frem Røjle, 1950–1960'erne. L. 200.
Præsenteret på Møbelfabrikantforeningens møbelmesse i Fredericia 1957. Litteratur: Mobilia 1957.
Fremstår med alders- og brugsslitage. herunder ridser, pletter og mærker. Uld med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 14. maj 2024
Vurdering
Hammerslag