822/​57

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“Efteraarsvejr. En Mand kommer kjørende med en Hjulbør ud fra en Gaard”. Sign. L. A. Ring 1903. Olie på lærred. 43×38.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 510.

Proveniens: Kunsthandler Th. Andersen (1910). ABR auktion 412, 1980 nr. 209, afb. s. 87.

Malerier, 27. september 2011

Vur­dering

20.000 kr.

Hammerslag

14.000 kr.