2413/906
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Vase af stentøj modelleret med riller i relief. Dekoreret med grågrøn glasur med blå elementer. Sign. monogram. H. 8,5. Diam. 8,5.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Afslag på en rille.
Moderne kunst og design, 26. marts 2024
Vurdering
Hammerslag
12 bud