2312/7508
To hovedvandsæg af sølv, indvendig forgyldte og med svamp, låg og sider rigt drevet med rocailles, kæmninger, bladranker mm, prydet med glasflus på lågknop, fodstykke med balsamgemme, den ene med kæde. Mester Rasmus Møller, Odense 1781 samt Jürgen Friedrich Nissen, Sønderborg ca. 1790. Vægt 41 g. og 38 g. H. 6 og 8 cm. (2)
Provenance: Käthe & John Marsings samling.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
En duft af historie, 20. marts 2023
Vurdering
Hammerslag