2312/​7508

To hovedvandsæg af sølv, indvendig forgyldte og med svamp, låg og sider rigt drevet med rocailles, kæmninger, bladranker mm, prydet med glasflus på lågknop, fodstykke med balsamgemme, den ene med kæde. Mester Rasmus Møller, Odense 1781 samt Jürgen Friedrich Nissen, Sønderborg ca. 1790. Vægt 41 g. og 38 g. H. 6 og 8 cm. (2)

Provenance: Käthe & John Marsings samling.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

En duft af historie, 20. marts 2023

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.200 DKK

(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK