1622/​155

Sønderjysk standur i kasse af udskåret og ådremalet træ. Urskive af messing sign. William Green, Apenrade. 30 timers værk med datoangivelse. 18. årh.s. slutning. H. 224.

Lod og pendul medfølger. Brugsslitage. Revner i træet. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier og møbler, 30. maj 2016

Ure ▸ Standure

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.500 DKK

2.500 DKK