1622/155
Sønderjysk standur i kasse af udskåret og ådremalet træ. Urskive af messing sign. William Green, Apenrade. 30 timers værk med datoangivelse. 18. årh.s. slutning. H. 224.
Lod og pendul medfølger. Brugsslitage. Revner i træet. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier og møbler, 30. maj 2016
Vurdering
Hammerslag