Conny Walther (f. 1931, d. 2019)
Bodil Nielsen (f. 1957)
Edith Sonne (f. 1910, d. 1993)
To vaser, en skål samt et bæger af stentøj. Cylindrisk vase dekoreret med blålilla, turkisblå, blåsort og rødbrun glasur. Sign. monogram for Conny Walther. H. 16,5. Diam. 14,3. Vase modelleret på lille fod dekoreret med krystalglasur i blåt, violet og grønt. Sign. SAHL. H. 19. Diam. 15. Cirkulær skål modelleret med firesidet fod. Dekoreret med clair de lune glasur. Sign. Sonne. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl X901. H. 8,7. Diam. 15. Bæger delvist dekoreret med blågrøn glasur. Stemplet Bodil Marie Nielsen, Denmark. H. 10,2. Unika. (4)
Moderne kunst og design, 3. december 2019
10 bud