1946/​759
Kähler: Rund gulvvase af lertøj med indridset cirkelmønster i relief. Dekoreret med uranglasur. H. 35.

Be­skriv­el­se

Rund gulvvase af lertøj med indridset cirkelmønster i relief. Dekoreret med uranglasur. Sign. HAK, Danmark. H. 35. Yderste diam. ca. 38.

Almindelig patina, herunder nogle overfladeridser og mærker. Nogle mindre glasurafslag.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Moderne kunsthåndværk

Kunstner

Kähler

Vur­dering

4.000–6.000 kr.

Hammerslag

6.000 kr.

24 bud

6.000 kr.
5.500 kr.
5.000 kr.
4.800 kr.
4.600 kr.
4.400 kr.
4.200 kr.
4.000 kr.
3.800 kr.
3.600 kr.
3.400 kr.
(Autobud) 3.200 kr.
3.200 kr.
(Autobud) 3.000 kr.
2.900 kr.
(Autobud) 2.800 kr.
2.700 kr.
2.600 kr.
2.500 kr.
2.400 kr.
2.300 kr.
2.200 kr.
2.100 kr.
2.000 kr.