1946/759
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Rund gulvvase af lertøj med indridset cirkelmønster i relief. Dekoreret med uranglasur. Sign. HAK, Danmark. H. 35. Yderste diam. ca. 38.
Almindelig patina, herunder nogle overfladeridser og mærker. Nogle mindre glasurafslag.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag
24 bud