Stor cypriotisk “Bi-chrome” amfora af terracotta, dekoreret i brun og rød med bånd og talrige koncentriske cirkler på hals og krop, bølgestreg mellem hanke. Arkaisk Periode ca. 700–525 f. Kr. H. 58 cm.
Proveniens: Dansk privatsamling. Ifølge oplysninger erhvervet i Cypern af dansk udsendt læge for FN missionen og hjembragt i 1968. Dernæst nedarvet i familien.
Fremstår med alders- og brugsslitage. En hank afslået, en gennemgående hårrevne på hals. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.