Svend Guttorm (f. Hvalsø 1900, d. Nakke ved Rørvig 1958)
Opstilling med lampe og brød, 1936. Usign. Olie på lærred. 80×100.
Udstillet: Kunstforeningen, København, 1959, kat. nr. 54. Udstillet: “Hommage a Svend Guttorm”, Tranegården og Herning Kunstmuseum, 1984, kat. nr. 9, gengivet i udstillingskataloget. Udstillet: “Melankoli, Nordisk Romantisk Maleri”, Aarhus Kunstmuseum, 1991, gengivet i udstillingskataloget. Udstillet: “HJÆLP! Jeg samler”, Birte Inge Christensen og John Hunov's samlinger, Randers Kunstmuseum, 15. januar - 20. marts 1994, kat. nr. 76.
Proveniens: Generalkonsul H. Duelund. Proveniens: Kunstmaler Poul Winther. Proveniens: Birte Inge Christensen og John Hunovs samling.
Se andre værker fra Birte Inge Christensen og John Hunovs samling
Malerier, skulpturer og grafik, 29. september 2022