1619/​515

Vilhelm Lauritzen, stil (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)

Fritstående 2,5-pers. sofa med ben af mahogni. Sæde samt dybthæftede sider og ryg betrukket med rød uld. H. 80. L. 180. D. 72.

Skitse af lignende model afbildet i “Vilhelm Lauritzen, en moderne arkitekt”, s. 50.

Brugsslitage. Ben med ridser og mærker. Betræk med huller, pletter og smuds.

Moderne kunst og design, 10. maj 2016

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

21.000 DKK

21.000 DKK
(Autobud) 20.000 DKK
20.000 DKK
19.500 DKK
(Autobud) 19.000 DKK
18.500 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK