1619/515
Vilhelm Lauritzen, stil (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
Fritstående 2,5-pers. sofa med ben af mahogni. Sæde samt dybthæftede sider og ryg betrukket med rød uld. H. 80. L. 180. D. 72.
Skitse af lignende model afbildet i “Vilhelm Lauritzen, en moderne arkitekt”, s. 50.
Brugsslitage. Ben med ridser og mærker. Betræk med huller, pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 10. maj 2016
Vurdering
Hammerslag