Ubekendt maler, 18. årh.s begyndelse
Portræt af en herre med grå allongeparyk, iført lyserød jakke med blå vest og hvid kravat. Usigneret. Olie på lærred. 62,5×51.
Enkelte mindre retoucheringer og nogle reparationer. En større afskalning i nederste venstre hjørne. Minimale overfladeridser og krakeleringer. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020
20 bud