2119/1006
Dansk snedkermester
Lænestol med ben af bøg. Betrukket med lysegrøn uld. Udført 1940'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag