H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
Hønsene fodres. Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 57×75
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 770, 2007 nr. 389.
Svage mærker efter blændrammen synlige på forsiden. Minimale krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. januar 2020