2039/273
Thailandsk Ayutthaya buddha hoved af sandsten, med nedslåede øjne og yndefuld mund og øjenbryn. 17.-18. årh. Opsat på base af sten. H. 54/74 cm.
Flame mangler delvis, næse og mdel af mund med afslag. Ører med afslag. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. september 2020
Vurdering
Hammerslag