2039/​273

Thailandsk Ayutthaya buddha hoved af sandsten, med nedslåede øjne og yndefuld mund og øjenbryn. 17.-18. årh. Opsat på base af sten. H. 54/74 cm.

Flame mangler delvis, næse og mdel af mund med afslag. Ører med afslag. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 21. september 2020

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

11.500 DKK

(Autobud) 11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK