N. F. Schiøttz-Jensen (f. Vordingborg 1855, d. København 1941)
“Flynderfiskere”. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen 1906. Olie på lærred. 130×87.
Udstillet: Charlottenborg 1907 nr. 408.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 795, 2008 nr. 310
Krakeleringer. Enkelte mindre retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021