2103/​7

N. F. Schiøttz-Jensen (f. Vordingborg 1855, d. København 1941)

“Flynderfiskere”. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen 1906. Olie på lærred. 130×87.

Udstillet: Charlottenborg 1907 nr. 408.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 795, 2008 nr. 310

Krakeleringer. Enkelte mindre retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK

15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK