865/​106

Jens Birkholm (f. Faaborg 1869, d. sst. 1915)

Købt af Faaborg Museum i maj 2016.

Portræt af Lauritz Lassen i værkstedet, snedkermester i Berlin. Sign. J. B. 96. Olie på lærred. 77×56.

Udstillet: Tranegården, Gentofte, “Jens Birkholms to Byer” 1976 nr. 14.

Maleren Emil Nolde omtaler snedkermesteren fra Berlin i “En Kunstners Kampår” eller “Jahre der Kämpfe” under Als (Alsen) på s. 52. Familien Nolde var blevet ven med snedkeren, der købte det hus på Als, som Nolde lejede, derved kunne familien Nolde blive boende.

Laurits Lassen var et mærkeligt menneske, der som snedkersvend levede i stor elendighed, siden blev han en holden mand, der samlede åndsmennesker omkring sig bl.a. Jeppe Aakjær, Johannes Skjoldborg, Martin Andersen-Nexø, Knud Rasmussen og Nolde. Han og Lauritz Lassen førte mange dybsindige samtaler om alt mellem himmel og jord. Han havde stor betydning for kolonien af danske kunstnere i Berlin.

Malerier & tegninger, 31. maj 2016

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK