2417/581
Tre-pers. sofa med fembenet svungent stel af eg. Sider, samt dybthæftet sæde og ryg betrukket med mønstret brun stof. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. 1940–50'erne. L. 210.
Betræk med huller, mærker, skjolder samt smuds. Knapper mangler. Brugsslitage. Misfarvninger på ben.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag