Pavel Akimov Ovchinnikov (, Moskva, 19. årh.s slutning)
Russisk balusterformet rosenvandssprinkler af forgyldt sølv, kugleformet lågknob og korpus, dekoreret med opak og translucent cloisonné emalje i form af stiliseret bladværk og blomster på punslet grund, rundt hvælvet fodstykke på fire claw-on-ball. Pavel Akimov Ovchinnikov, stemplet med den kejserlige russiske dobbeltørn som leverandør til Det Kejserlige Russiske Hof, Moskva bymærke, lødighed 88. Vægt ca. 250 g. H. 20.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russian@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst, 7. december 2020