Alberto Giacometti (f. Stampa 1901, d. sst. 1966)
“Man standing and Sun” (Homme debout et soleil), 1963. Sign. Alberto Giacometti, 16/150. Udgivet af Université de Saint-Gall. Litografi på BFK Rives velin. Lysmål 61×47.
Litteratur: Lust 38.
Malerier, skulpturer og grafik, 10. marts 2021