1739/857
Aage Petersen (f. Fakse 1902, d. 1982, Designer for Le Klint)
Fire justérbare bordlamper af messing og sortlakeret metal. En monteret med plisseret akrylskærm. Model 352. Formgivet 1970. Udført hos Le Klint. Max H. 70. (4)
Brugsslitage, herunder ridser og mærker. En med defekt stel. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 26. september 2017
Vurdering
Hammerslag
37 bud