Hermann Carl Siegumfeldt (f. Esbønderup Skovhuse 1833, d. København 1912)
Parti fra Sardinien med en Nuragh. Sign. H. Siegumfeldt. Olie på lærred. 23×39,5. Uindrammet.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1223, 2012 nr. 176.
Mindre retoucheringer. Enkelte minimale krakeleringer og afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. maj 2021