1950/​500

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Ægget”. Hvilestol med profileret stamme og drejelig firpasfod af aluminium. Sider og ryg betrukket med patineret naturskind. Senere hynde med cognacfarvet skind. Model 3315. Designet 1958. Udført hos Fritz Hansen, 1960'erne.

Stemplet under fod FH, made in Denmark, 520015.

Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 60.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Stel med enkelte ridser og mærker. Overfladekrakeleringer på armlæn. Porøst skum. Nyere hynde.

Moderne kunst og design, 10. december 2019

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

29.000 DKK

29.000 DKK
28.000 DKK
27.000 DKK
26.000 DKK
25.000 DKK