Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Bombardement”. Seks-armet lysekrone med stamme af bruneret messing, arme af forniklet messing. Baldakin, bund og fatningshuse af bakelit, stemplet PH-lamp patented. Monteret med 2/1 skærme af flerlags opalglas. Skærmholdere med trådben stemplet, PH-1 Patented. Udført hos Louis Poulsen. H. 70. Diam. 75.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Et fatningshus/skærmholder er erstattet med nyere af plast.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021