2109/​544

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“Bombardement”. Seks-armet lysekrone med stamme af bruneret messing, arme af forniklet messing. Baldakin, bund og fatningshuse af bakelit, stemplet PH-lamp patented. Monteret med 2/1 skærme af flerlags opalglas. Skærmholdere med trådben stemplet, PH-1 Patented. Udført hos Louis Poulsen. H. 70. Diam. 75.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Et fatningshus/skærmholder er erstattet med nyere af plast.

Moderne kunst og design, 2. marts 2021

Vur­dering

15.000–18.000 DKK

Hammerslag

13.500 DKK

13.500 DKK
(Autobud) 13.000 DKK
13.000 DKK
12.500 DKK
(Autobud) 12.000 DKK
12.000 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK