1632/1612
Fransk konsolur af guldbronzeret metal, ved urhus stående kvinde med fugleunge og rede, gennembrudt base støbt med ornamentik, hvidemaljeret urskive med romer- og arabertal. Medfølgende glaskuppel med ikke samhørende sokkel af træ. 19. årh.s slutning. H. 29. Kuppel H. 40,5. (2)
Minimale afslag på emalje. Slitage på bronzering. Kuppel med mindre kanthak. Kuppel og sokkel ikke samhørende. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul samt optræksnøgle medfølger.
Varia, 11. august 2016
Vurdering
Hammerslag