2119/512
Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
“Radiohus”. Pendel af mat opalglas. Uoriginal top af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. H. 43. inkl. skærmholder.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag