2119/​512

Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)

“Radiohus”. Pendel af mat opalglas. Uoriginal top af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. H. 43. inkl. skærmholder.

Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 11. maj 2021

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

950 DKK

950 DKK
900 DKK
850 DKK
800 DKK
750 DKK