2016/855
Dansk snedkermester, ubekendt kunstner
Rektangulært sofabord af mahogni med guldbemalede kanter. Top ilagt fransk 1700-tals maleri forestillende et stilleben med blomster og frugter, hvorpå glasplade. H. 60. L. 110,5. B. 71,5.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag. Falmet.
Moderne kunst og design, 14. april 2020
Vurdering
Hammerslag
16 bud