2142/925
Gaetano Sciolari, tilskrevet (f. 1927, d. 1994)
Lysekrone af forkromet metal, messing og brun plast, seks skærme af gulligt glas. Antageligvis udført hos Sciolari, Italien. 1960'erne. H. 117. Diam. 45.
Let brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. En ekstra skærm medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag