Engelsk George III standur i kasse af mahogni, urhus flankeret af kannelerede helsøjler med bronzemontering, urskive af messing, prydet med hjørneornamenter og graveringer, romer- og arabertal, månefase, sekund- samt datoviser. Sign. Richard Marsden Macclesfield. 18. årh. H. 226.
Revner i træet. Fremstår med alders- og brugsslitage. Huller i bagbeklædning. Dele af pynteliste mangler. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier og møbler, 15. august 2016