1633/​44

Engelsk George III standur i kasse af mahogni, urhus flankeret af kannelerede helsøjler med bronzemontering, urskive af messing, prydet med hjørneornamenter og graveringer, romer- og arabertal, månefase, sekund- samt datoviser. Sign. Richard Marsden Macclesfield. 18. årh. H. 226.

Revner i træet. Fremstår med alders- og brugsslitage. Huller i bagbeklædning. Dele af pynteliste mangler. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier og møbler, 15. august 2016

Ure ▸ Standure

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.800 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK