2050/1173
Smykkesæt bestående af halskæde af 14 kt. guld med medaljon af 18 kt. guld, karneol signetvedhæng af 14 kt. guld prydet med udskåret karneol og signetvedhæng af 8 kt. guld prydet med udskåret antagelig fedtsten. L. halskæde ca. 67 cm. Medaljon ca. 3,0×3,5 cm. Karneol signet ca. 2,0×2,4×3,5 cm. Fedtstens signet ca. 2,1×2,4×3,0 cm. (3)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Intet glas i medaljonen.
Smykker, 9. december 2020
Vurdering
Hammerslag
46 bud