1314/1503
Engelsk marine kronometer af messing med forsølvet urskive sign. Hewitt & Son, makers to the Admirality London No. 1842 monteret med tilhørende kasse af egetræ med kadanophæng og optræksnøgle. 19. årh. Diam. 10 cm.
Inskription på siden af uret: U S Navy BU Ships 59–1944, George T. Roy.
Nøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 4. april 2013
Vurdering
Hammerslag