1314/​1503

Engelsk marine kronometer af messing med forsølvet urskive sign. Hewitt & Son, makers to the Admirality London No. 1842 monteret med tilhørende kasse af egetræ med kadanophæng og optræksnøgle. 19. årh. Diam. 10 cm.

Inskription på siden af uret: U S Navy BU Ships 59–1944, George T. Roy.

Nøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia, 4. april 2013

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK
10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK