1951/909
Dansk design
Et par væglamper med stel af sortlakeret metal og kuppelformet skærm af klart glas. Udført og mærket hos Louis Poulsen. H. 60. L. 46. (2)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Afskalninger. Tegn på udendørs brug. Skærme med enkelte afslag på kant. Skruer til ophæng medfølger ikke. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 17. december 2019
Vurdering
Hammerslag