2022/​48

Hesbjerg p otpourrikrukke af fajance, dekoreret i polykrome farver med blomsterranker og rosetter. 1811–1820. H. 20.

Låg mangler. Gennemgående revner. Kanthak ved fodrand. Krakeleinger. Aflejringer indvendig. Ujævn bund indvendig.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag